Přihlásit se k odběru newsletteru

  Stavbaři v Královéhradeckém kraji v prvních třech čtvrtletích letošního roku zahájili stavbu 1281 bytů. Proti stejnému období loni to byl nárůst o 19 procent.

  Více bytů než letos se začalo stavět naposledy v roce 2009, kdy investoři za leden až září rozestavěli 1604 bytů. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V celé ČR počet zahájených staveb bytů do konce září stoupl o šest procent na 24 742.


  Nejčastěji investoři v hradeckém kraji do konce letošního září zahajovali stavby rodinných domků, jejichž počet vzrostl o desetinu na 715. Na celkové výstavbě se domky podílely 56 procenty. U bytových domů statistici zaznamenali nárůst výstavby o 28 procent na 300 bytů z loňských 235 bytů. Zbytek zahájených bytů připadá na další kategorie, jako jsou nástavby a vestavby bytů v již hotových budovách.

  Ani jeden byt se letos nezačal stavět v domovech pro seniory. Podle krajské strategie sociálních služeb zpracované do roku 2026 přitom bude v kraji třeba vybudovat 1000 lůžek pro seniory, z toho 365 by mělo vzniknout v krajském městě. Kraj nyní chystá rozšíření domova pro seniory U Biřičky v Hradci Králové o objekt se 100 místy pro lidí trpící různými demencemi.

  Počet dokončených bytů v hradeckém kraji v prvních třech čtvrtletích meziročně klesl čtyři procenta na 826 bytů proti 863 bytům ve stejném období loni. Výsledky počtu dokončovaných bytů s jistým zpožděním zhruba dvou let přibližně kopírují čísla zahajovaných staveb bytů. V celé ČR bylo za leden až září dokončeno 23 304 bytů, meziročně o 18 procent více.

  Výstavba bytů v kraji roste od začátku roku 2016, tedy třetí rok po sobě. V předchozích letech 2013 až 2015 výstavba bytů trvale klesala. Za celý loňský rok výstavba bytů v Královéhradeckém kraji meziročně vzrostla o deset procent na 1428 zahájených bytů. Zvýšila se druhý rok po sobě.