Přihlásit se k odběru newsletteru

  V Jihočeském kraji se loni dostavělo 1252 bytů, proti předchozímu roku o osm bytů více. V kraji se v loňském roce začalo stavět 1703 nových bytů, meziročně o 276 méně, což je nejvyšší pokles ze všech krajů ČR. Ve všech okresech Jihočeského kraje převládá zahájená i dokončená výstavba bytů v rodinných domech. Počet dokončených bytů na jihu Čech tvořil loni 4,4 procenta celorepublikové výstavby. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).


  V ČR se začalo loni stavět 31 521 bytů, meziročně o téměř 16 procent víc. Pokles nastal pouze v Jihočeském a Ústeckém kraji, v jižních Čechách o téměř 14 procent, stavět se začalo 1703 bytů. „V mezikrajském srovnání se jednalo o nejvýraznější meziroční pokles,“ uvedl Michal Kolísek z ČSÚ.

  Nejvíce klesla stavba bytů na Českokrumlovsku, jen na Písecku a Strakonicku byla vyšší než předloni. Nejvíc bytů se začalo loni stavět v okrese České Budějovice (39 procent). Přímo v Budějovicích přibude v listopadu 91 bytů v lokalitě Luční jez, ve dvou pětipatrových domech. Jde o investici přes 200 milionů korun. U Lučního jezu je již nyní zhruba sto bytů. „Držíme termín dokončení, lidé si už zamluvili dvě třetiny bytů,“ uvedl Tomáš Hejpetr ze společnosti Eurotime, jež má stavbu na starosti.

  O 141 bytů meziročně stoupla zahájená výstavba v rodinných domech, v kraji činila 1226 bytů, což byl čtvrtý nejvyšší počet mezi kraji. Byty v rodinných domech tvořily 72 procent všech bytů, které se začaly stavět. Naopak o 282 bytů méně se oproti roku 2016 začalo loni stavět v bytových domech, bylo jich 191. Téměř 75 procent z nich se stavělo na Českobudějovicku.

  Pokles počtu rozestavěných bytů jde podle Hejpetra proti trendu, jímž je stálý zájem o jižní Čechy, počínaje Českými Budějovicemi a konče Šumavou. „Nevím, jestli je to trošku prodlužujícími se lhůtami na úřadech, protože sice nový stavební zákon říká, že se to má všechno zjednodušit, ale ono to v reálu tak není. Mnohdy se do toho investorům a developerům tak rychle po sobě nechce: když něco dokončíme, tak to pak hrozně dlouho trvá, než se podaří povolit cokoli dalšího. Zájem o nové a kvalitní bydlení je, ale neumíme to nakrmit. A i ty lokality trochu dochází,“ řekl Hejpetr.

  Počet dokončených bytů v rodinných domech na jihu Čech (890) meziročně klesl o 20 bytů. Naopak o 55 bytů vzrostl počet dokončených bytů v bytových domech, na 300 bytů. Téměř čtvrtina všech dokončených bytů v kraji připadla loni na byty v bytových domech. Nejvíc, 48 procent všech dokončených bytů v kraji, bylo v okrese České Budějovice. Méně než 100 bytů nevzniklo jen okresech Písek a Prachatice.