Přihlásit se k odběru newsletteru

  Bytová výstavba v Olomouckém kraji v prvním čtvrtletí letošního roku ubrala na tempu a počet zahájených bytů v meziročním srovnání vzrostl pouze o 1,2 procenta na 732. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Loni bytová výstavba v Olomouckém kraji vzrostla o 74 procent, což bylo nejrychlejší tempo v zemi.


  Nejvíce bytů se od ledna do března začalo v Olomouckém kraji stavět v bytových domech, bylo jich 481. Následovaly rodinné domy se 194 jednotkami a nástavby, přístavby a vestavby domů s 30 byty. V nebytových stavbách se začalo stavět 19 bytů a ve stavebně upravených nebytových prostorách osm bytů.

  Dokončeno bylo v prvním čtvrtletí v Olomouckém kraji 377 bytů, kterých bylo meziročně o 42 procent více. Hlavní část dokončených bytů připadla na rodinné domy s 288 jednotkami, v bytových domech jich bylo dostavěno 62 a v nástavbách, přístavbách a vestavbách domů deset. V nebytových stavbách dělníci letos v prvním čtvrtletí dokončili 16 bytů a ve stavebně upravených nebytových prostorách jeden byt.

  Loni byla v Olomouckém kraji zahájena stavba 2413 bytů, jejichž počet byl ve srovnání s rokem 2016 o 74 procent vyšší. V celém Česku byla loni podle statistiků zahájena stavba 31 521 bytů, meziročně jich bylo o 15,8 procenta více. Naopak v roce 2016 bytová výstavba v Olomouckém kraji zaostávala za rokem 2015. V regionu byla předloni zahájena stavba 1386 bytů, kterých bylo meziročně o 5,6 procenta méně. Ve srovnání s ostatními kraji to byl druhý nejvýraznější pokles.

  Bytová výstavba ožila hlavně v Olomouci, kde se nyní staví či připravuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti staví byty v městské části Slavonín a další vznikají v areálu bývalého telekomunikačního podniku SPT Telecom na Tabulovém vrchu v Olomouci. Nový impulz dá bytové výstavbě v kraji projekt společnosti Sochorova stavební, která na místě bývalých kasáren v centru Olomouce připravuje plochu pro stavbu více než 300 bytů.

  Více než dvě stě bytů bude v domech, které nedaleko historického centra Olomouce postupně postaví developerská skupina SMC Development. Bytové domy budou součástí nové městské čtvrti Šantovka, v níž už bylo vybudováno stejnojmenné nákupní centrum. V městské části Neředín je pak připravována stavba 40 domů s 336 byty. Více než dvě stě bytů také plánuje do konce příštího roku ve dvou etapách postavit v areálu bývalých sladoven a mrazíren nedaleko centra Olomouce developerská společnost Link City Centrum NS.