Přihlásit se k odběru newsletteru

  Hypoteční banka na konci roku 2018 překročila historickou hranici 300 miliard korun hypoték ve svém portfoliu. Celkový objem jistin všech hypotečních úvěrů na trhu překročil ve 4. čtvrtletí hranici 1 bilion korun. Tržní podíl Hypoteční banky jako lídra na trhu dosahuje 30 %.

  Vývoj na trhu v minulém roce výrazně ovlivňovaly regulace ze strany ČNB, které znamenaly postupný růst úrokových sazeb i výrazné zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Právě nejistota ve vývoji úrokových sazeb a regulace, které vstoupily v platnost začátkem října, zapříčinily výrazný nárůst objemu poskytovaných hypoték ve 3. čtvrtletí 2018.


  „Stejně jako v předchozím roce se i v roce 2018 potvrdilo, že i přes rostoucí ceny rezidenčních nemovitostí a stálý nárůst úrokových sazeb, mají Češi stále chuť investovat do pořízení vlastního bydlení,“ uvedl Jiří Feix, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky.

  „Téměř po celý rok jsme mohli pozorovat minimální meziměsíční odchylky v objemu uzavřených hypotečních úvěrů. K významné změně však došlo v průběhu srpna a září, kdy před začátkem platnosti regulací ze strany ČNB došlo k výraznému nárůstu zájmu o hypotéky. Lidé, kteří v tuto chvíli přemýšleli o koupi nemovitosti, často urychlili své rozhodování a uzavřeli půjčku, dokud na ni mohli dosáhnout. Naše interní data ukázala, že zavedení říjnových omezení dopadlo na více než 10 % žadatelů o hypotéku,“ doplňuje Jiří Feix. Celkově se však objem úvěrů na bydlení podle odhadu Hypoteční banky meziročně zvýšil o 15 miliard korun, a to díky růstu úvěrů na bydlení poskytnutých stavebními spořitelnami. Celkový roční objem úvěrů ze stavebního spoření by mohl činit až 75 miliard.

  Říjnová regulace ČNB zavedla pravidla, podle kterých objem všech úvěrů žadatele nesmí převýšit devítinásobek čistého ročního příjmu a zároveň měsíční splátka nesmí přesáhnout 45 % jeho měsíčního příjmu. Omezeny jsou také hypotéky s LTV* nad 80 %. Během roku docházelo k postupnému zvyšování úvěrové sazby, která se ke konci roku 2018 pohybuje na hranici 2,90 % p. a., což představuje meziroční nárůst o 0,70 pcb. „Předpokládáme, že dopad těchto regulací bude možné zhodnotit nejdříve až v polovině letošního roku, kdy se situace na trhu ustálí,“ dodává Feix.

  Ceny nemovitostí stále rostou

  Také ceny nemovitostí nadále rostou vysokým tempem, nicméně dochází k určitému zpomalení. Česká republika podle Eurostatu rostla v první polovině roku 2018 tempem 7,5 % a tím se zařadila do středu pomyslného žebříčku. Situaci ovlivňuje nízká nabídka nemovitostí, a to zejména ve velkých městech, a také zdlouhavá stavební řízení, kvůli kterým se nedá v nejbližším období očekávat zásadní zlepšení.

  Ceny nemovitostí v minulém roce nejvíce rostly ve Slovinsku a Irsku (13,4 % resp. 12,6 %). Průměrný růst cen v zemích Evropské unie dosáhl výše 4,3 %. „Podle našich odhadů vzrostly ceny bytů meziročně o 10,2 % a ceny rodinných domů o 6,2 %. Rodinné domy jsou segmentem, který v minulém roce rostl nejpomaleji. Rychlejší růst než v předchozím roce zaznamenal segment pozemků, který si letos připsal 6,8 %. U pozemků stále platí, že jsou nejstabilnějším segmentem rezidenčních nemovitostí s nejnižšími udržovacími náklady,“ uvedl Vladimír Vojtíšek, člen představenstva Hypoteční banky. „Proměnných, které mohou v následujícím roce ovlivnit ceny nemovitostí, je mnoho. Věříme však ve zklidnění trhu a zmírnění rychlého tempa růstu cen,“ dodává Vojtíšek.

  Hypoteční banka drží pozici hypoteční jedničky na českém trhu již 11 let. Díky hypotékám v jejím portfoliu se postavilo například 112 075 rodinných domů v hodnotě 172 miliard Kč nebo bylo zakoupeno 78 724 bytů v hodnotě 102,5 miliard Kč. Hypoteční banka si proto přichystala dárek pro nové klienty v podobě slevy na hypoteční sazbě. Po dobu 11 pracovních dní (do 25. ledna) mohou zájemci o hypotéku využít slevu ze sazby ve výši 0,11 %.