Přihlásit se k odběru newsletteru

  „Od loňského podzimu se zvýšily ceny zdiva od 12 do 20 procent podle druhu. Cena cihel, jako nejpoužívanějšího materiálu, narostla nejvíce. Dostupnost na trhu je stále špatná. Ceny u polystyrenových tepelných izolací vzrostly o sedm procent,“ doplnila mluvčí společnosti Skanska Tereza Milota Mitošinková.

  Největší nárůst podle ní Skanska eviduje u cen za provedenou práci. Zejména jde o tzv. mokré procesy, jako je zdění nebo omítání, nebo u technologických montáží. „Zde ceny meziročně vzrostly o 30 až 50 procent. Nedostatek pracovní síly přetrvává,“ uvedla Mitošinková.

  Podle mluvčího firmy Hochtief CZ Michaela Taliána zdicí materiály zdražily o osm procent, izolace o pět procent. „U betonových výrobků jsou dlouhé dodací lhůty, nedostatek a zvýšení cen až o 15 procent,“ podotkl.

  Rostoucí ceny materiálů a stavebních prací podle analytika BH Securities Štěpána Křečka zvyšují náklady firem, které se snaží přenášet dál až na koncové zákazníky. To vede k růstu cen nemovitostí. „Vysoké ceny na realitním trhu však nejsou zapříčiněny jen rostoucími náklady stavebních firem. Důležitou roli hrají ceny pozemků, které jsou v mnohých případech dražší než samotná výstavba. Za vysoké ceny nemovitostí rovněž může špatné fungování stavebních úřadů, kvůli kterým se staví méně, než by bylo potřeba,“ uvedl Křeček.

  Firmy podnikající především v dopravním stavitelství se potýkají s růstem cen asfaltů. Podle jednatele společnosti Swietelsky stavební Františka Fryše cena meziročně vzrostla o 15 procent na 8500 korun za tunu a pokles nelze očekávat. „Je velmi složité kalkulovat ceny u staveb, které se pak budou provádět na podzim a odhadovat vývoj nákladových cen. Předzásobení například u této komodity není možné. Rostou i ceny drceného kameniva a obecně se začíná projevovat i nedostatek některých důležitých frakcí,“ uvedl Fryš. Loni v říjnu podle něj stála tuna základního asfaltu až 12.500 korun.

  Podle mluvčí Eurovie CS Ivety Štočkové v inženýrském stavitelství rostou ceny vstupních materiálů u všech potřebných komodit, jako jsou železo nebo cement. „Největší nárůst vidíme u ropy, která je základní surovinou pro výrobu asfaltu,“ dodala Štočková.