Přihlásit se k odběru newsletteru

  Developerská firma JRD loni zvýšila tržby meziročně o 72 procent na 1,04 miliardy korun. Počet prodaných bytů zvýšila o 73 procent na 166. Dál prodala šest komerčních prostor pro obchody a služby a 64 pozemků. Letos plánuje prodat zhruba 200 bytů. Zároveň chce investovat přes půl miliardy korun do nákupu pozemků na nové projekty. Společnost to dnes ČTK oznámila v tiskové zprávě.

  „Vícestupňový a zdlouhavý povolovací proces, změny legislativy, nedostatečné kapacity jednotlivých úřadů i stavebních firem. To vše významně komplikuje situaci na pražském rezidenčním trhu, který je téměř paralyzovaný a nedokáže tak plně uspokojovat poptávku po kvalitním a cenově dostupném bydlení,“ uvedl obchodní ředitel JRD Pavel Krumpár.

  Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly prodejní ceny nových bytů v Praze na konci loňského roku meziročně o 4,4 procenta na 4,4 procenta na 105.561 korun za metr čtvereční. Za poslední čtyři roky zdražily nové byty v hlavním městě téměř dvojnásobně. Jako příčiny výrazného zdražování analytici uvádějí kromě pomalého povolování staveb rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů i vysoké daňové zatížení.

  Ke zrychlení a zjednodušení stavebního řízení má přispět nový stavební zákon, který má podle vládních plánů platit od příštího roku a účinnost má postupně nabývat do poloviny roku 2023. Norma, jejíž paragrafové znění je v připomínkovém řízení, má však řadu kritiků. Někteří namítají, že je psaná pro developery a dostatečně nechrání veřejné zájmy. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ČTK sdělila, že je ochotna přistoupit na kompromis, nesmí být ovšem ohrožen základní cíl zákona.

  JRD nyní staví tři bytové projekty. Jde o Ecocity Malešice, Kratochvíle Stochovská a Na hvězdárně Třebešín. Letos plánuje zahájit stavbu dalších tří (Bohdalecké kvarteto, Green Port Strašnice a Rezidence Michelangelova).

  Společnost JRD byla založena v roce 2003, od té doby dokončila 22 projektů. Specializuje se na stavbu nízkoenergetických a pasivních bytových domů. Pro pasivní dům je klíčové zpětné získávání tepla, takzvaná rekuperace, kdy systém trubek vyměňuje vzduch a teplo zůstává uvnitř. Podle předběžného odhadu Centra pasivního domu jich loni bylo nově dokončeno asi 1200, meziročně zhruba o pětinu více. Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu nově postavených rodinných domů loni stoupl o procentní bod na šest procent.

  Zdroj: ČTK
  Ilustrační foto: JRD