Přihlásit se k odběru newsletteru

    Sdílené kanceláře, tzv. coworkingy, v tuzemsku využívají ve velké většině Češi. Mezi nejčastější obory jejich podnikání patří technologie a IT, marketing, grafický design nebo psaní textů. Obsazenost těchto center se blíží plnému stavu. ČTK to řekl autor portálu Navolnenoze.cz Robert Vlach, který dnes pořádá první Den otevřených coworkingů.

    Podle údajů realitní poradenské firmy Cushman & Wakefield je nyní v Česku 76 center sdílených kanceláří o celkové ploše 25 000 metrů čtverečních. Z toho 43 jich je v Praze.


    „Většinu členů českých coworkingů tvoří jednoznačně Češi. V Praze ale existují i menší centra zaměřená na cizince, které tam cizinci i sami provozují. Jde například o Locus Workspace Willa Bennise nebo coworking Křižovatka,“ uvedl Vlach.

    Co se týče oborů podnikání, mezi zájemci o tyto kanceláře podle Vlacha převládají technologie a IT, marketing, grafický design, psaní textů, jazykové služby, vzdělávání, média, poradenství nebo podpora podnikání. „Převážně jde tedy o profesionály pracující ve službách, zatímco podíl řemesel či výrobců je relativně malý. Na druhou stranu existují i specializované coworkingy, v nichž může být oborové složení výrazně odlišné. Například v Paper Hubu najdete dost lidí se zájmem o kryptoměny,“ doplnil Vlach.

    Poptávka po těchto centrech je podle něj velká zejména v Praze. „Řada zavedených coworkingů se blíží plnému stavu, některé mohou být ve špičce i lehce přelidněné. Menší pražská centra v okrajových lokacích mohou mít naopak se zájemci problém. Fluktuace na českém trhu je totiž značná, mnoho center vzniká i zaniká. Obecně lze ale říci, že v Praze se coworkingům daří dobře. Vůbec nejtěžší to mají v menších městech,“ uvedl dále Vlach.

    Nejběžnějším ekonomickým modelem je podle něj placené měsíční členství, které může být buď neomezené nebo limitované na určitý počet hodin měsíčně. Některá centra jsou otevřená i nonstop. „Někde je prioritou soustředěný klid na práci, třeba i v samostatné kanceláři oddělené od hlavního prostoru, jinde zase ‚open space‘ a členové jsou zvyklí více komunikovat. A nemusíte kupovat členství jako zajíce v pytli, protože většina coworků nabízí novým zájemcům den na zkoušku zdarma,“ dodal Vlach.

    Ve sdílených centrech jsou podle něj pochopitelnou samozřejmostí stoly, židle, rychlý internet, jednací místnosti nebo prostor pro telefonáty. „Ale někde mají bar či kavárnu, přednáškovou místnost s audiovizuální technikou, oddělenou klubovou místnost nebo zahradu,“ dodal Vlach. Praha podle něj se zhruba čtyřicítkou sdílených kanceláří patří jednoznačně mezi nejvýznamnější coworkingové metropole v Evropě.

    První centrum sdílených kanceláří bylo otevřeno v roce 2005 v San Francisku. V Praze to bylo o čtyři roky později centrum Coffice. Nyní je v hlavním městě 43 center sdílených kanceláří. Letos se nově otevřela centra Coworking Port v Praze 8 a Work Lounge v Praze 1. V červnu by se mělo otevřít centrum HubHub Na Příkopech s celkovou plochou 2000 metrů čtverečních. Na červenec je naplánováno otevření projektu Visionary s rozlohou 4700 m2.

    Mezi uživateli sdílených kanceláří v Česku podle Cushman & Wakefield převládají živnostníci, kterým patří 62 %. Průměrná cena za pronájem kancelářského místa v Praze je 3600 korun za měsíc nebo 300 Kč za den. Podle partnerky Cushman & Wakefield Radky Novak ziskovost roste s velikostí plochy sdílených kanceláří, ale také s jejím věkem. Čím větší počet členů centrum má a čím déle je na trhu, tím lepší jsou jeho ekonomické výsledky.

    Zhruba 40 % center sdílených kanceláří v Praze je menších než 150 metrů čtverečních. Sdílené kanceláře nad 1000 m2 tvoří asi desetinu.

    Mezi největší poskytovatele sdílených kanceláří v Česku patří společnosti Regus, Business Link, InnoCrystal, Work Lounge, HubHub, Impact HUB a Scott & Weber.