Sněmovna poslanců přehlasovala senátní veto a definitivně schválila nový stavební zákon. Vláda si od něj slibuje rychlejší stavební řízení a dodržování lhůt. Odpůrci naopak varují, že vzdálí úřady občanům a stavební řízení zkomplikuje. S prosazením zákona pomohly hlasy šesti poslanců KSČM. Zákon musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman.
Pro zákon hlasovalo 104 poslanců, zapotřebí jich bylo alespoň 101. Z vládních sociálních demokratů pro něj byli jen dva poslanci. Komunisté při předchozím hlasování zákon ve Sněmovně nepodpořili. Vadilo jim, že prošel pozměňovací návrh, který umožní, aby obytné místnosti neměly přímé osvětlení a větrání. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) jim nabídla, že takové podmínky určí vyhláška a KSČM tuto nabídku přijala, většina jejich poslanců pak hlasovala pro.
MMR: postavení obcí bude silnější
Zákon má vstoupit v účinnost k 1. červenci 2023, některé změny ale začnou platit již od 1. ledna příštího roku. To umožní například budovat novou síť státní stavební správy a nabírat do ní zaměstnance. Stavební úřady budou spadat pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční správa.
Ministerstvo pro místní rozvoj zdůrazňuje, že nový zákon zajistí například dodržování lhůt. Také podle něj posiluje postavení obcí v územním rozvoji. Zákon zavádí pro vyjádření, koordinovaná vyjádření a závazná stanoviska dotčených orgánů lhůtu 30 dní, kterou lze ve zvláště složitých případech nebo při nařízení ohledání na místě prodloužit o dalších 30 dní. Ministryně také ujistila poslance v reakci na jejich výtky, že zákon nezasahuje do pravomocí samospráv, protože stavební řízení je již nyní výkonem státní správy. Poukazovala třeba na to, že zákon posiluje postavení obcí, protože obec bude vždy účastníkem stavebního řízení. Řekla také, že úřady se občanům nevzdálí, protože stavební řízení díky digitalizaci budou moci absolvovat elektronicky z domova.
Opozice varuje
Přesun úřadů pod stát se nelíbí například Svazu měst a obcí, zákona se naopak zastává Hospodářská komora nebo Asociace developerů.
Dvě opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty už avízovali, že pokud budou po volbách vládnout, nyní prosazený návrh nového stavebního zákona změní. Zástupci obou koalic navíc vyzvali ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO), aby před říjnovými volbami nepodnikala žádné kroky ke vzniku centrálního stavebního úřadu.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto je od Etienne Girardet z fotobanky Unsplash