Přihlásit se k odběru newsletteru

    Demolice osmipatrové bývalé sociální ubytovny Chemik na Velkých Novosadech v Přerově by měla stát 18,9 milionu korun bez DPH. Částku nabídla firma, která vyhrála výběrové řízení, jež město kvůli odstranění stavby vyhlásilo. Budovu by měla postupně rozebrat do konce roku. Přerovská radnice dostala od ministerstva pro místní rozvoj na celou akci potřebnou desetimilionovou dotaci, kterou byla demolice podmíněna, řekla novinářům náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO).


    „Do výběrového řízení se přihlásily tři společnosti. Vyhrála společnost, která nabídla cenu 18,949 milionu korun bez DPH. Původně na prohlídku přišla ještě jedna firma, která ale nakonec nabídku nepodala. Výběrové řízení proběhlo v úterý, nyní úředníci připravují smlouvu,“ uvedla náměstkyně Mazochová.

    Radnice získala již dříve od ministerstva na zbourání objektu Chemik dotaci v maximální výši. Využít ji musí do konce roku. Součástí projektu je i povinná revitalizaci území a zateplení vedlejší budovy. „Na místo bude navezena zemina a území bude zatravněno, bližší plány zatím nemáme,“ doplnila náměstkyně.

    Demolice Chemiku bude nákladná, protože rozsáhlý objekt spojený se sousedním panelovým domem musí být rozebrán postupně. „Půjde o postupné rozebírání devíti nadzemních podlaží, sklepní prostory zůstanou a budou zasypány po vrstvách. Veškerý materiál bude roztříděn a odvezen na skládky,“ uvedla již dříve Mazochová.

    Osmipatrová panelová budova patří městu. O jejím zbourání rozhodli zastupitelé v listopadu 2017. Poslední nájemníci sociální ubytovnu, kterou víc než čtyři roky provozovala soukromá firma, opustili loni na konci ledna. Demolici objektu zastupitelé schválili právě proto, aby v Přerově nevznikal prostor pro obchodování s chudobou, s nímž by se do města mohla dostat další vlna sociálně slabých lidí. Ze stejného důvodu město již v roce 2017 koupilo za 40,5 milionu korun hotelový dům Strojař v centru Přerova. I v tomto případě hrozilo, že by panelový dům mohla koupit společnost pro ubytovací byznys. Využití pro něj zatím město nemá.