Přihlásit se k odběru newsletteru

    V Brně se za první čtvrtletí (Q1) prodalo 88 nových bytů, loni to přitom bylo 220 a už tehdy trh zaznamenal razantní meziroční pokles ze zhruba 400. V Brně se tak postupně trh s novými byty vyčerpává, z nabídky zmizely ty levnější.

    Přestože je nabídka poměrně bohatá, aktuálně je v ní 500 bytů, zůstávají jen dražší. Bytů s cenou nižší než 50 000 korun za metr čtvereční jsou pouze tři procenta, uvedl v tiskové zprávě ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý. Developerská společnost dlouhodobě brněnský trh monitoruje.


    Lidé vykoupili skoro všechny cenově dostupné byty v novostavbách. Více než polovina bytů, které jsou teď v Brně v nabídce, stojí přes 3,85 milionu korun. „Nejdražší byt se prodává za 19 milionů. Průměrná cena za metr čtvereční u bytů, které jsou aktuálně volné, se vyšplhala na 73 000 Kč, což je meziroční zdražení o 19 procent,“ uvedl Veselý. Do 50 000 korun za metr jich loni byla čtvrtina, předloni 40 procent.

    Dlouhodobým důvodem nízké nabídky a vysokých cen je podle brněnských developerů chybějící nový územní plán a s tím související postupné vyčerpání lokalit pro výstavbu. K tomuto faktoru se navíc přidávají další důvody. „Poslední rok ve stavitelství přinesl především výrazné zdražení všech vstupních nákladů. Minimální nezaměstnanost žene ceny nahoru, a to od odborných prací architektů, projektantů a managementu až po dělníky na stavbě. To je položka, která ve spojení s enormně dlouhými povolovacími procesy novostavby velmi prodražuje. Zároveň zdražují i všechny ostatní vstupy, především ceny pozemků,“ popsal Veselý.

    Nejvíce se v Q1 prodávaly nové byty s dispozicí 1+kk, tedy garsonky, byla jich téměř polovina. Jejich průměrná cena při čtyřicetimetrové výměře činila 2,8 milionu, dvoupokojový byt s 51 metry stál 3,3 milionu. Pokud rodina chtěla třípokojový byt, zaplatila 5,3 milionu za 78 m2. Malé byty se přitom podle Veselého stále kupují jako investice a lidé je pronajímají, protože se to i při těchto cenách a nízkých hypotečních úrocích stále vyplácí.

    Podle předsedy správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů Marka Vintra musejí zájemci za levnějším bydlením zamířit mimo Brno. Kvůli územnímu plánu je řada projektů podle něj pozastavených. Stavitelé se snaží z každého pozemku vytěžit maximum a nemohou si dovolit stavět levné byty. Ceny bytů však rostou nejen v Brně, ale v celé republice.