Přihlásit se k odběru newsletteru

  V České republice se v roce 2017 privátní investoři podíleli na 20 transakcích, jejichž celková výše dosáhla 53,5 milionů EUR. V letošním roce tento trend pokračuje – stále více lokálních privátních investorů objevuje příležitosti na trhu komerčních nemovitostí, a to nejen v případě menších regionálních nemovitostí, ale také aktiv v řádu desítek milionů euro.

  Takovým příkladem je prodej kancelářského komplexu Brno Business Park, který od společnosti IMMOFINANZ zakoupil investiční fond INFOND, zastoupený poradenskou společností IMAP Redbaenk. Na úspěch této velké transakce dohlížela poradenská společnost Knight Frank, která se specializuje na trh komerčních nemovitostí.


  „Podíl lokálních hráčů na realitním trhu nejen v Praze, ale i v regionech dlouhodobě posiluje,“ říká výkonná ředitelka společnosti Knight Frank Zdenka Klapalová. „Trh s nemovitostmi poskytuje možnost dosahovat cílených investičních rozhodnutí z hlediska lokality, sektoru a nájemců a zároveň oproti jiným investicím poskytuje pravidelný a stabilní příjem,“ doplňuje. „Domácí investoři znají místní trh, věří mu, umí pracovat s riziky a často se aktivně podílejí na správě svých aktiv,“ dodává David Sajner, ředitel prodejního oddělení Knight Frank.
  Společnost Knight Frank aktuálně zaznamenává, že kupující jsou mnohdy připraveni akceptovat velmi nízké výnosy, jen aby získali vyhlédnutou nemovitost v lokalitě, která je zajímá.

  Knight Frank registruje velký počet privátních investorů se zájmem o komerční nemovitosti napříč celou Českou republikou a v posledních 12ti měsících prodal 6 kancelářských nemovitostí privátním investorům. Mezi nejzajímavější nemovitosti patří budovy Jankovcova 23, Element (Šafránkova 13), Táborská 41, Prague Office Park a naposledy Brno Business Park.

  Aktuálně poslední dva zmiňované prodeje zprostředkovala společnost Knight Frank pro významný rakouský investiční fond IMMOFINANZ, který se rozhodl prodat kancelářský komplex Prague Office Park českému soukromému investorovi a rozsáhlý kancelářský objekt Brno Business Park brněnskému investičnímu fondu INFOND.

  „Současná ekonomická situace a stále nízké úrokové sazby poskytují téměř ideální podmínky pro realizaci obdobných transakcí, zejména v oblasti realitního trhu,“ říká Radek Schmied, partner poradenské společnosti IMAP Redbaenk.

  Kancelářský komplex Brno Business Park disponuje téměř 35 tisíci metry čtverečními podlahové plochy a 739 parkovacími stáními. V případě fondu IMMOFINANZ se již jednalo o třetí podobnou transakci, kterou společnost Knight Frank uskutečnila v posledních 12 měsících. Předchozí úspěšné prodeje, zrealizované v průběhu posledního roku, zahrnují prodej komplexu budov Prague Office Park ve Stodůlkách na Praze 5 a administrativní budovy Vinice ve Strašnicích, Praha 10. Dohromady tak fond IMMOFINANZ prodal kanceláře o velikosti 65 000 m2, zahrnující 1 550 parkovacích míst. Fond nicméně stále vlastní prémiové nemovitosti v atraktivních centrálních lokalitách v Praze.

  Zájem o tento typ investice je motivován také příznivou situací na bankovním trhu. Lze proto očekávat, že apetit privátních investorů po komerčních nemovitostech se bude i nadále zvyšovat. Netýká se to jen českého trhu, zájem investorů se přelévá také do zahraničí. Výzkum Knight Frank ukazuje, že 32 % privátních investorů plánuje kvůli diverzifikaci portfolia v příštích dvou letech investovat do zahraničních nemovitostí.

  Cílovými investicemi budou převážně ty, které vykazují pevné fundamenty včetně obsazenosti, delších nájemních smluv, finanční síly nájemců, technické specifikace nemovitosti a osvědčené lokality. Cílem investorů budou nejen prémiová kancelářská, obchodní a hotelová aktiva, ale také investice do rostoucích sektorů, jako jsou například příměstská logistika, volnočasové a provozní prostory včetně ubytování pro studenty a také rezidenční budovy.