Rada dnes přijala novelizaci Pražských stavebních předpisů z dílny Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Důležitý je zejména požadavek na proslunění bytů, který dnes brání tomu, aby mohly vznikat čtvrti podobné Vinohradům nebo Dejvicím. Praha se tak v přístupu k výstavbě města přidává ke státům jako Nizozemsko, Německo či Dánsko.


Dosud platilo, že byty, které nevyhovují předpisům, se kolaudují jako ateliéry, ale následně se úspěšně prodávají. Je to důkazem toho, že sluneční paprsky nejsou jednotným kritériem pro výběr bytu.

„Stavba musela splňovat absurdní podmínku, aby 1. března dopadaly přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy bytu po dobu 90 minut. Nově stavebníci nebudou nuceni projektovat budovy prapodivných tvarů a orientace, aby normu splnili. Jsem ráda, že jsme se normy z dob normalizace zbavili,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Odpůrci novelizace často zmiňují riziko přílišného zahuštění města a zastínění stávajících bytových jednotek. Pražské stavební předpisy však rozestupy domů a osvětlení stávajících jednotek řeší – jedná se o dodržování uliční čáry, výškovou hladinu a denní osvětlení.

„Byty budou i nadále světlé a zdravé pro život, nechceme se vrátit zpátky do 19. století. Norma proslunění to ale neřeší, akorát způsobuje, že se v podstatě nedá stavět hezké město. Lidé se nemusí obávat, že po odstranění požadavku na proslunění ubydou paprsky ve stávajících bytech. Chrání je stavební zákon i Pražské stavební předpisy, které obsahují požadavek na denní osvětlení nebo odstup staveb,“ řekl ředitel IPR Ondřej Boháč.