Jsme neziskové občanské sdružení složené z předních osobností a lídrů českého nemovitostního trhu.


NOVINKY

13. 8. 2017

/ „Praha budoucnosti“ #6: Za vjezd do centra by se mělo platit

Pokud Praha nebude dostatečně atraktivní, mladí lidé budou odcházet do zahraničí, varuje Dušan Kunovský, majitel developerské společnosti Central Group. „Veřejná správa by měla mít koncepci a stanovit jasná a racionální pravidla, která platí dlouhodobě,“ říká Kunovský v rozhovoru, šestém pokračování 20dílného seriálu LN a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o budoucnosti Prahy.

6. 8. 2017

/ „Praha budoucnosti“ #5: Vize města musí být nadějně pevné

Tunelový komplex Blanka, součást vnitřního okruhu Prahy, byl sice v době výstavby značně kritizován, dnes je však hodnocen velmi pozitivně, je přesvědčen Ivo Oberstein, bývalý hlavní architekt Prahy. „Vždy jsem zdůrazňoval, že se má nejdříve dobudovat vnější okruh, pak teprve vnitřní,“ říká v rozhovoru, pátém pokračování 20dílného seriálu LN a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o budoucnosti Prahy.

23. 7. 2017

/ „Praha budoucnosti“ #3: Kultura patří i na okraj města

Zapomíná se na lokality mimo centrum Prahy, je přesvědčen Marcel Soural, ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Trigema. V rozhovoru, třetím pokračování 20dílného seriálu o budoucnosti Prahy, který připravily LN ve spolupráci s Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), říká: „V okrajových lokalitách by měl vzniknout moderní veřejný prostor, měly by tam být parky, hospůdky a místa k setkávání.“ Developerům musí pomoci i město.

16. 7. 2017

/ „Praha budoucnosti“ #2: Nechci z Prahy Silicon Valley

Výjimečné kulturní akce by měly být jedním z důvodů, proč lidé Prahu navštěvují. „Kulturní nabídka není špičková. Máme zde velkou nabídku průměrné produkce, ale jen pár špičkových akcí,“ upozorňuje v rozhovoru pražská primátorka Adriana Krnáčová – v druhém pokračování 20dílného seriálu o budoucnosti Prahy, který připravily Lidové noviny ve spolupráci s Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).

9. 7. 2017

/ „Praha budoucnosti“ #1: K metropolím patří ikonické stavby

Prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) Zdenka Klapalová má na Praze ráda atmosféru historického centra, oblast podél řeky i výhledy, jež nabízí řada známých míst i nových staveb. V prvním rozhovoru z dvacetidílného seriálu LN a ARTN o budoucnosti Prahy konstatuje: „Pokud se podíváme na úspěšná města okolo nás, jako je Lipsko nebo Vídeň, byl vždy jejich rozvoj dán dobrou spoluprací soukromé a veřejné sféry a širokou podporou obyvatel.“

5. 3. 2017

/ Poděkování účastníkům 3. ročníku konference „NOVELA STAVEBNÍHO ZÁKONA a ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ hl. m. Prahy“

Děkujeme za účast na 3. ročníku konference NOVELA STAVEBNÍHO ZÁKONA a ÚZEMNÍ PLÁNOVÁNÍ hl.m. Prahy, které ARTN poskytla záštitu. Na konferenci vystoupili: · Martin Kolovratník / Poslanec Parlamentu ČR · Jiří Andrle / Vedoucí skupiny územního plánu / Správa železniční dopravní cesty · Evžen Doležal / Ředitel odboru posuzování vlivu na životní prostředí a integrované prevence / Ministerstvo životního prostředí ČR · David Fiala / Ředitel Závodu Brno / Ředitelství silnic a dálnic ČR · Antonín Pačes / Prezident /Česká asociace ocelových konstrukcí · Milan Prieložný / Advokát / INVICTA, advokátní kancelář

8. 2. 2017

/ KAPACITA NAPLNĚNA – Novela stavebního zákona a Územní plánovaní hlavního města Prahy – 3. ročník konference

Dvolujeme si vás jménem Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a Media Events Company pozvat na 3. ročník konference Novela stavebního zákona a Územní plánovaní hlavního města Prahy pod záštitou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. KDY: 28. února 2017, 9.00–11.30 hod. (registrace od 8.30 hod.) KDE: AvantGarde Restaurant & Café, Evropská 2690/17, 160 00 Praha 6

9. 1. 2017

/ ARTN oslovuje aktéry českého nemovitostního trhu k účasti v průzkumu

Dovolte, abychom vás hned v úvodu nového roku oslovili a požádali o vaši aktivní účast na letošním průzkumu ARTN. Cílem průzkumu je stejně jako v loňském roce provést pravidelnou srovnávací analýzu a získat komplexní přehled o trendech a vývoji na českém trhu nemovitostí. Pro ty z vás, kteří vyplníte dotazník celý, máme připraven jeden výtisk Trend Reportu 2017 zdarma a pro jednoho šťasného výherce losování hodnotný dárek. Pro více informací a vstup do dotazníku klikněte zde.

16. 11. 2016

/ Výroční cena ARTN letos míří do laserového centra ELI Beamlines

Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) letos popatnácté rozhodla o držiteli prestižní Výroční ceny "AWARD FOR EXCELLENCE". Za zvláštní přínos a mimořádné zásluhy o rozvoj českého trhu nemovitostí bylo letos oceněno mezinárodní laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech. ELI Beamlines je významným projektem vědecké "panevropské infrastruktury", ve kterém se excelentním způsobem snoubí užitek (prestižní vědecké laserové pracoviště) a estetika/mimořádně zdařilé architektonické ztvárnění. Předpokladem realizace projektu byla vynikající koordinace vědeckých pracovišť, architektonického studia a současně mimořádné porozumění a akceschopnost místní samosprávy. O Výroční ceně každoročně rozhodují členové asociace svým hlasováním a je udělována v rámci slavnostního vyhlášení soutěže Best of Realty.

27. 9. 2016

/ Vyhlašujeme nominační týden pro Výroční cenu ARTN - AWARD FOR EXCELLENCE 2016

S blížícím se podzimem vrcholí i přípravy na 18. ročník soutěže Best of Realty 2016. Dovolte mi vás informovat, že také letošním rokem je odborným garantem soutěže Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, která v jejím rámci každoročně uděluje Výroční cenu ARTN – AWARD FOR EXCELLENCE za zvláštní přínos rozvoji českému trhu nemovitostí. Stejně jako v minulých letech si proto dovolujeme naše členy vyzvat, aby podávali své návrhy nominací na tuto prestižní cenu.

12. 9. 2016

/ ARTN slaví 15 let svého působení na českém nemovitostním trhu

Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí si dnes připomíná 15. výročí svého založení. V prvním roce své existence čítala 38 členů, jejichž setkávání se nesla v duchu neformálních rozhovorů na nejrůznější důležitá a palčivá témata v realitním byznysu. Dnes ARTN představuje silné uskupení čelních aktérů nemovitostního trhu a dobře etablovaného partnera, který se podílí se na řadě legislativních změn zasahující do celé šíře nemovitostního trhu.

14. 6. 2016

/ Miroslav Singer a Zdeněk Tůma o makroekonomických trendech z perspektivy guvernérů

Ve čtvrtek 25. srpna 2016 pro vás připravujeme výjimečné diskusní setkání dvou dnes již bývalých guvernérů České národní banky Miroslava Singera a Zdeňka Tůmy. Shodnou se na budoucím vývoji české ekonomiky? A jaký je jejich názor na současné trendy? To nám prozradí v rozhovoru s Janem Sadilem, generálním ředitelem Hypoteční banky. Kapacita sálu je omezena, s registrací proto určitě neváhejte...

17. 6. 2016

/ reSITE 2016 je také festival: akce pro veřejnost

Ani letos nebude na reSITE chybět program zdarma pro veřejnost – salóny, workshopy, vyjížďka na kolech i párty. Kromě dvoudenní konference ve Foru Karlín bude možné mnohé odborníky potkat a diskutovat s nimi na veřejně přístupných akcích pořádaných ve čtvrtek 16. a 17. června po Praze. reSITE vyvrcholí páteční párty v pop-up baru a tančírně Stalin pod metronomem na Letné v režii Containall, kde zahrají DJs z Endless Illusion a příznivci reSITE budou moci odejít s tetováním ptáčka, symbolu 5. reSITE o migraci.

25. 5. 2016

/ reSITE 2016: Na hranicích se dá migrace vyfotit, ve městech se dá vyřešit

reSITE vzkazuje politickým stratégům: přijďte si 16. a 17. června do pražského Fora Karlín pro opravdová témata do příštích kampaní. Světově proslulá socioložka měst a profesorka Kolumbijské univerzity Saskia Sassen, newyorská architektka malometrážního bydlení Mimi Hoang nebo šéfka odboru pro integraci nejpříjemnějšího města světa – Vídně, Ursula Struppe: výjimečné ženy různých oborů přijedou na reSITE 2016: Města a migrace představit, jak lze vytvářet krásná města a využít potenciál migrace pro udržitelný městský rozvoj. Newyorský komisař pro územní plánování Carl Weisbrod promluví o zelené proměně New Yorku a dostupném bydlení, proslulý kritik architektury New York Times Michael Kimmelman se zaměří na souvislost migrace se změnami klimatu – žhavé téma navazující na pařížskou klimatickou konferenci COP 21. Z Berlína přijede architekt Martin Rein-Cano, světově proslavený svým mezikulturním parkem Superkilen v Kodani. ....POZOR - pro členy ARTN nabízíme zvýhodněný registrační poplatek!

13. 4. 2016

/ reSITE 2016: konference na žhavé téma „Města a migrace“

Ve dnech 16. a 17. června 2016 bude Praha již popáté místem s nejvyšší koncentrací světových špiček z oborů architektury, urbanismu, městského plánování a krajinné tvorby. Vizionáři, odborníci, primátoři významných metropolí anebo zástupci mimořádných občanských iniciativ budou v Pražském Fóru Karlín nabízet inovativní řešení a cesty, jak se mohou města Evropy a Západu úspěšně a bezbolestně vyrovnat s přílivem nových obyvatel. Odbornou konferenci doprovodí bohatý program pro nejširší veřejnost v pražském veřejném prostoru....POZOR - pro členy ARTN nabízíme zvýhodněný registrační poplatek!

11. 4. 2016

/ Konflikt soukromého a veřejného zájmu v územním plánování je přirozený, dialog je třeba kultivovat na bázi důvěry

Dubnová konference Vliv soukromého sektoru na územní plánování a urbanismus na pražské Vysoké škole ekonomické ukázala, jak důležitou roli v současném urbanistickém vývoji hraje soukromý sektor a jak vážné trhliny má důvěra a pochopení potřeb hlavních aktérů územního rozvoje. Konference pořádaná v alianci tří partnerů RICS, ARTN a Klubu investorů však nabídla i jednoduché řešení – kromě stanovení jasných legislativních pravidel vytváří současná atmosféra příležitost pro iniciativu měst a obcí.

25. 9. 2015

/ DOPAD NOVELY INSOLVENČNÍHO ZÁKONA NA REALITNÍ PRAXI

11. 2. 2016 prošel Legislativní radou vlády návrh novely insolvenčního zákona. Co přinese oproti současnosti? Jaký dopad bude mít silnější dohled nad insolvenčními správci a přísnější podmínky pro poskytování poradenských služeb v oblasti oddlužení? Novela bojuje proti šikanózním návrhům a zavádí předběžné posouzení věřitelského návrhu. Víte, jak se nový instrument projeví v praxi nemovitostního trhu? Přijměte pozvání na diskusní setkání ARTN ve středu 23. 3. a dozvíte se více.

16. 2. 2016

/ Průzkum ARTN: realitní experti věří v řízený dialog o územním rozvoji

Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí dnes zveřejňuje výsledky svého pravidelného lednového průzkumu, jehož cílem bylo opět odhalení nejvýraznějších trendů na trhu nemovitostí v nejbližších dvou letech. Situace na českém trhu nemovitostí je nadále příznivá, odborníci očekávají v roce 2016 konsolidaci hlavních hráčů na trhu, specializaci na best-in-class aktivity a růst kvality projektů. Pokračovat bude pozvolný růst cen, zejména v rezidencích, a přibývat bude českých subjektů v oblasti investic. V Praze však dojde ke zpomalení výstavby a bez jasných pravidel a koncepce územního rozvoje bude dopad na odvětví silnější...

27. 8. 2015

/ Nenechte si ujít lednové diskusní setkání na téma SCHOPNÝ ASSET MANAGEMENT - EFEKTIVNÍ FACILITY MANAGEMENT

Zajímá vás, jaké trendy lze sledovat v oblasti Asset Managementu v posledních letech? Jak se změnila očekávání nájemců a co dnes znamená standard? Jak se vyvíjí výše servisních poplatků a jakým kritériím je věnována největší pozornost? V které fázi projektu vstupuje do hry Property Management? A kdo dnes upřednostňuje služby Property a Facility Managementu outsourcovat a kdo naopak investuje do in-house týmu? Přijměte pozvání na letošní první diskusní setkání, které se uskuteční v pátek 29. ledna od 10 hodin v ERA svět.

10. 11. 2015

/ Výroční cena ARTN letos míří do Stavebního fóra

Stavební fórum, které v příštím roce oslaví 15 let od svého založení, letos zvítězilo v hlasování členů ARTN v konkurenci dalších 5 nominovaných projektů a osobností. Nominováno bylo za pravidelný, konzistentní informační servis a objektivní zpravodajství ze světa developmentu, stavebnictví a architektury. Členové ARTN svou volbou mimo jiné ocenili, že se stalo Stavební fórum neoddiskutovatelnou součástí dění na české realitní scéně a vedle vždy aktuální publicistiky jeho přínos spočívá v mapování legislativní problematiky napříč nemovitostním trhem a iniciování výměny informací v rámci široké profesní komunity.

1. 10. 2015

/ Výzva k nominacím na Výroční cenu ARTN - Award for Excellence 2015

S blížícím se podzimem vrcholí i přípravy na 17. ročník soutěže Best of Realty 2015. Dovolte mi vás informovat, že také letošním rokem je odborným garantem soutěže Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, která v jejím rámci každoročně uděluje Výroční cenu ARTN – Award for Excellence za zvláštní přínos rozvoji českému trhu nemovitostí. Stejně jako v minulých letech si proto dovolujeme naše členy vyzvat, aby podávali své návrhy nominací na tuto prestižní cenu.

10. 7. 2015

/ ARTN dnes znovu oslovila radní a zastupitele HMP s věcnými připomínkami k novele PSP

V důsledku řady jednání a z něj vyplývajících úprav došlo k výraznému obsahovému sblížení chystané věcné novely PSP a stanovisek ARTN v řadě velmi významných bodů. Navzdory tomu však v řadách našich členů přetrvávají výhrady proti některým navrženým změnám, které nebyly dosud v textu novely promítnuty. Dnes byly tyto návrhy znovu předloženy radním a zastupitelům Hlavního města Prahy, neboť jejich dopad na rozvoj trhu nemovitostí a stavební sektor v Praze mají a budou mít zásadní dopad.

20. 6. 2014

/ Soutěž „Best of Realty – Nejlepší z realit“ otevírá další ročník: přihlašovat projekty lze již nyní

Soutěž „Best of Realty - Nejlepší z realit“, v tuzemsku považovaná za nejprestižnější ve svém oboru, vstupuje již do svého 17. ročníku. O nominaci na realitní Oskary se až do 4. září 2015 mohou ucházet tuzemské stavby dokončené a zkolaudované po 1. lednu 2014. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny na galavečeru ve středu 11. listopadu v Kongresovém sále České národní banky v Praze 1.

5. 6. 2015

/ Poděkování účastníkům diskusního setkání „FINANCOVÁNÍ NEMOVITOSTÍ ROK PO IMPLEMENTACI NOZ“

Rádi bychom poděkovali včerejšímu publiku za účast na diskusním setkání ARTN k tématu Financování nemovitostí rok po implementaci nového Občanského zákoníku. Dík patří samozřejmě také našim panelistům Lence Kostrounové a Antonínovi Pospíšilovi z ČSOB a Liboru Baslovi a Lukáši Hronovi z advokátní kanceláře Backer McKenzie, kteří společně s vámi dokázali vést živou odbornou diskusi ke všem tématickým okruhů své prezentace.

25. 5. 2015

/ Pražské stavební předpisy: ARTN se obrací na radní a zastupitele hlavního města Prahy

Věcná novela nereaguje na všechny připomínky MMR, které vedly k pozastavení účinnosti původních PSP. Existuje tedy významné riziko, že dojde k opakování předchozího scénáře, kdy navzdory případnému schválení ze strany orgánů hl. města toto legislativní řešení pro nesouhlas MMR nikdy nevstoupí v život. Praha by v takovém případě ztratila možnost řídit si svůj rozvoj, její občané přijdou o vizi a regulaci veřejných prostranství a vrátíme se legislativně o téměř čtvrt století zpět. Současně se opět zmaří další pokus o vytvoření Metropolitního plánu a rozvoj hlavního města bude do značné míry paralyzován. Konkrétní přehled nejzávažnějších nedostatků a výhrad k věcné novele je součástí dopisu, jehož plné znění najdete zde...

15. 5. 2015

/ Pozvánka na diskusní setkání „FINANCOVÁNÍ NEMOVITOSTÍ ROK PO IMPLEMENTACI NOZ“

Přijetí nového Občanského zákoníku znamenalo v roce 2014 řadu novinek a okamžitou změnu pro financování nemovitostního trhu. Po roce implementace nových právních úprav a institutů rozhodně stojí za pozornost i komentář zásadní úpravy a jejich dopady na tuzemský trh nemovitostí. Setkat se s námi k tomuto tématu můžete ve čtvrtek 4. 6. od 10 hodin v ERA Svět. Pro více informací, klikněte zde.

24. 4. 2015

/ Výstavba v Praze v kleštích, nejistota vede k odlivu investorů, odborníci varují před zastavením rozvoje Prahy

Poslední dubnový týden se uskutečnilo diskusní setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, které se týkalo další budoucnosti stavebního trhu v Praze, který je zásadně ovlivněn nejasnostmi panujícími kolem Pražských stavebních předpisů. Zástupci investorů i odborníků posílají současnému vedení hlavního města Prahy jasný vzkaz - termíny spojené s věcnou novelou jsou nereálné a období provizoria se dále prodlouží. Taková situace je neudržitelná a může vést až k faktickému zastavení výstavby v hlavním městě na další měsíce či roky...

23. 4. 2015

/ TREND REPORT 2015: Ceny nemovitostí letos i příští rok porostou, dojde k oživení investic

O dynamiku realitního trhu v České republice se letos i příští rok postarají investice. Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí v nové publikaci Trend Report 2015 rovněž předpovídá mírný růst cen a očekává nadále přetrvávající prostředí nízkých úrokových sazeb. Trendem napříč sektory bude větší diverzifikace kvality. Další rozvoj trhu je však blokován nestabilitou příslušné legislativy.

16. 10. 2014

/ Poděkování účastníkům diskusního setkání „PRAŽSKÉ STAVEBNÍ PŘEDPISY: Co brání jejich přijetí?“

Děkujeme za účast na dnešním diskusním setkání, které pro ARTN připravili Jiří Plos (ČKA, FA ČVUT), Ladislav Bukovský (ČKAIT), Jan Evan (Pracovní skupina Stavební právo ARTN) a Pavel Hnilička (spoluautor PSP a konzultant pracovní skupiny ke změnám PSP na IPR Praha) a které bylo věnováno aktuální otázce Pražských stavebních předpisů.

13. 2. 2015

/ Realitní trh ve znamení rostoucího zájmu o investice – odborná veřejnost volá po stabilitě, transparentnosti, profesionalitě a odvaze

ARTN dnes zveřejnila výsledky svého lednového průzkumu. Tahounem realitního trhu budou letos i příští rok investiční aktivity, odborníci čekají mírný růst cen a věří v udržení nízkých úrokových sazeb. Největší změny se projeví na rezidenčním a kancelářském trhu, nejméně v oblasti cestovního ruchu. Přírůstky nových projektů lze očekávat v rezidencích a díky rostoucímu zájmu investorů u průmyslových nemovitostí. Trendem napříč sektory bude větší diverzifikace kvality. Rozvoj trhu je omezován nestabilitou legislativy.

20. 1. 2015

/ MMR odeslalo Praze rozhodnutí o pozastavení účinnosti Pražských stavebních předpisů

Dne 16. ledna 2015 Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo hlavnímu městu Praze rozhodnutí podle § 108 odst. 1 zákona o hlavním městě Praze o pozastavení účinnosti nařízení, kterým se stanoví pražské stavební předpisy. K tomuto kroku ministerstvo přistoupilo, protože hlavní město Praha ve smyslu výzvy ministerstva nezjednalo nápravu a ani nepodniklo žádné relevantní kroky, které by k jejímu zjednání vedly.

5. 1. 2015

/ ARTN oslovuje aktéry českého nemovitostního trhu k účasti v průzkumu

Dovolte, abychom vás hned v úvodu nového roku oslovili a požádali o vaši aktivní účast na letošním průzkumu ARTN. Cílem průzkumu je stejně jako v loňském roce provést pravidelnou srovnávací analýzu a získat komplexní přehled o trendech a vývoji na českém trhu nemovitostí. Pro ty z vás, kteří vyplníte dotazník celý, máme připraven dárek v podobě jednoho výtisku Trend Reportu 2015 zdarma. Pro více informací a vstup do dotazníku klikněte zde.

27. 11. 2014

/ Zdenka Klapalová vítězkou oborového žebříčku Reality, development a stavební společnosti

Hospodářské noviny a server iHNed.cz dnes zveřejnily výsledky dalšího ročníku žebříčku nejvýznamnějších žen českého byznysu, který je sestavován na základě nominací čtenářů a odborné poroty. Zdenka Klapalová v letošním roce obhájila prvenství v oborovém žebříčku a v celkovém pořadí se umístila na 10. místě. V "25ítce" úspěšných podnikatelek či manažerek, jejichž působení významně přesahuje hranice společností, v nichž pracují, se umístila i další dlouholetá aktivní členka ARTN - paní Olga Humlová, výkonná ředitelka HB Reavis Group CZ. Gratulujeme!

18. 11. 2014

/ Oficiální dopis ARTN adresovaný nové ministryni pro místní rozvoj paní Karle Šlechtové ve věci Pražských stavebních předpisů

Věcná novela nereaguje na všechny připomínky MMR, které vedly k pozastavení účinnosti původních PSP. Existuje tedy významné riziko, že dojde k opakování předchozího scénáře, kdy navzdory případnému schválení ze strany orgánů hl. města toto legislativní řešení pro nesouhlas MMR nikdy nevstoupí v život. Praha by v takovém případě ztratila možnost řídit si svůj rozvoj, její občané přijdou o vizi a regulaci veřejných prostranství a vrátíme se legislativně o téměř čtvrt století zpět. Současně se opět zmaří další pokus o vytvoření územního/Metropolitního plánu a rozvoj hlavního města bude do značné míry paralyzován. Konkrétní přehled nejzávažnějších nedostatků a výhrad k věcné novele je přílohou dopisu, jehož plnou verzi uvádíme zde...